Kahvenin festivali olur mu ?

Kahvenin festivali olur mu ?

2013 yılında Cihangir - Akaretler - Kadıköy - Ataşehir bandında çokça toplantının ardından heyecanla ve hızla karar verdik İstanbul Coffee Festival'i yapmaya.2014 yılında İlk tasarımlar, ilk marka çalışmaları, mekan arayışları derken ilk festivalimizi Karaköyün en ikonik binalarından birisi olan Galata Rum İlkokulunda "İstanbul Buram Buram Kahve Kokacak" mottosu ile gerçekleştirdik.Binanın gerek bulunduğu yer ve konumu nedeniyle teras katına vinç'ler ile çıkan kavurma makinaları, tarihin izlerini taşıyan sınıflarda demlenen kahve lezzetleri, bina içinden TV ve Radyo canlı yayınla, sanat ve kültür etkinliklerine eş zamanlı ev sahipliği yapmak açıkcası çok kolay olmadı. 

5.000 kişi hedefledik. 14.000 kahve sever bizlerle oldu.İşte o günden sonra ülkemizin ilk kahve festivali olarak kayıtlara ve tarihe geçmiş oldu İstanbul Coffee Festivali.Aslında yarattığımız bu yoğun içerikli ve gerçekten festival kelimesini dolu dolu dolduran içerik yerküre üzerindede kendi tarzındaki ilk ve tek kahve festivali olarak ayrı bir kanal yarattı ve halen bu özel formatı ile dünya'dan da birçok ziyaretçinin festivalimizi ziyaret etmesini sağlamaktadır.2015 yılında İstanbulun en özel mekanlarından birisine taşıdık festivalimizi "Haydarpaşa Garı"na. O görkemli binadaki muhtemelen en son yapılan birkaç etkinlikten birisi oldu ve ardından restorasyona girdi. O etkinliği kaçırmayan kahveseverler eski tren bilet gişelerinden etkinlik bileti alırken, ana kulede özel eğitimlere katılabildiler, pulman tren kompartmanlarında birbirinden güçlü ve nefis sohbetler ve eğitimler gerçekleşirken, yük taşıma vagonlarında video enstelasyonlar, resim sergileri, fotoğraf sergileri, konserler, kahve çekirdeği ile araç giydirmeden canlı sanat performanslarına ana bina girişte kahve fincanları sergisi eşlik etti.

Festivalimiz "Kahveye Yolculuk" mottomuz ile İstanbul'un ön önemli yolculuk öykülerinin ana karakteri olan Haydarpaşa'ya çok ama çok yakışmıştı.2016 yılında İstanbul Avrupa yakasının kalbi niteliğindeki en önemli etkinlik alanı olan Küçük Çiftlik Park'a "Şehrin Kalbinde" mottosuyla taşındık. Uzun yıllardır Şehrin Kalbinde'yiz Küçük Çiftlik Park'ta.Biryandan İstanbul'da bunlar olurken boş durmadık ve Türkiye'nin kalbi olan başkentimizde Ankara Coffee Festival'ini 2015 yılında Bilkent Center'da düzenledik.Halen Bilkent Center'dayiz ve Ankara'mızın en önemli marka festivallerinden birisi olmasını Bilkent Center Ev sahipliğinde sağladık. 2022 yılında ise muhteşem Ege noktalarından başlayarak sırasıyla Bodrum Coffee Festivalini ardından Alsancak Havagazı fabrikasında'ki bizim İlk İzmir Kahve Festivalini hayata geçirmiş olduk.

Şüphesiz bu yolculukta sürekli festival üretme dışında ekosistem yaratma çabamız ile eşzamanlı olarak bir çok ilk'e imza attık, sırasıyla aklımıza takılanlar;

 • 2015/2016/2017 yıllarında ülkemizin en iddialı festival gazetesi olan #istcoffeefest'i çıkarttık ve ücretsiz dağıttık (A2 format 48-52 syf. 25.000'er adet).
 • 2016'dan sonra festival olarak sosyal sorumluluk alanında kimselerle çok paylaşmadan Afrika'da içme suyu erişimi olmayan köylere içme suyu kuyuları açılmasından, eğitime, engelli iş gücü desteği projelerinden birçok iyilik peşinde koşan projeye sponsor olduk. Özel bilet indirimleri ve kamu çalışanlarına desteğe değin her zaman destek olduk ve olacağız.
 • 2018 yılında özenli ve emek yoğun, ülkemizde yine bir ilk olan "İstanbul Kahve Rehberi / İstanbul Coffee Guide" yayınladık çok ilgi gördü ve bir çok noktada satışa sunuldu.
 • 2019 yılında ise 300 sayfadan oluşan 400 civarı nokta bilginin işlendiği 12.5x9.5 rehber ölçülerinde kuşe kitabımız olan ve ülkemizin ilk kahve rehberi olan "Türkiye Kahve Rehberi" ile devam ettik. 2023 Yılında ise hem baskı hem dijital versiyonlu Türkiye Kahve Rehberi 2. edisyonu ile karşınızda olacağız.
 • Kahve konusunda tüm yerküre üzerindeki en önemli kanaat önderlerini, ilham veren isimlerini, baristaları, kahve dükkanı sahiplerini, kavurmacıları, üreticileri, G. Amerika, K. Amerika, Orta Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa'dan İstanbula getirdik ve siz değerli kahve severler ile buluşturduk. 2018 Yılında SCA Başkan yardımcısının Seattle'dan gelerek İstanbul Festivalimizin açılış konuşmasını yapması bir onurdu bizim için.
 • 2014-2015-2016-2017-2018-2019 yıllarında SCA Türkiye Şampiyonalarına evsahipliği yaptık ve sponsorluk desteği verdik.
 • Türkiye'nin ilk özel tasarlanmış kahve dükkanı gerçekliğindeki içeriği ile çok özel bir imza olan "Barista Clash" isimli yarışmamızı yarattık.
 • 2017'da Türkiye yollarında "Bean on Wheel" isimli özel tasarım ve üretim karavanımız ile nitelikli kahve dağıttık tüm Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bandında. Projeye destek veren tüm markalara başta Hyundai, Pınar, La Marzocco, Hario, Probador Colllectiva ve Paşabahçe'ye katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 • İlk kokteyl ve kahve etkinliklerini Çeşme'de muhteşem bir proje ile gerçekleştirdik.
 • Sadece hafta sonu etkinlik markası olarak "Coffee Weekend"i yarattık. Birçok noktada yaşama geçirdik.
 • 2021 küresel pandemi etkileri devam ederken ülkemizin ilk kahve endüstrisine özel ve sektör profesyonelleri ile takipçilerini bir araya getiren İstanbul Kahve Zirvesi / İstanbul Coffee Summit'i dijital olarak proje partnerimiz VERUS ile gerçekleştirdik. B2B bir düzlemde profesyonel içerikler konuştuk 62 yerli ve yabancı (Guatemala, İtalya, ABD, Yunanistan, Kıbrıs, G. Afrika) çok değerli konuşmacı ile tam 72 etkinlik gerçekleştirdik 2 günde. Aynı zamanda 1 ürün lansmanı ve HEROES filmi Kapalı gösterimlerini SCA Turkey ile gerçekleştirdik. Tüm konumaları ise zirveden 3 hafta sonra herkese YouTube üzerinden açtık.
 • Çok güçlü medya ve PR iletişimimiz ve tüm partnerlerimizin sektörel güçleri sayesinde ülkemizde kahve hiç konuşulmadığı kadar konuşulur oldu. Binlerce sayfa basılı, yerel yabancı ve dijital platformda haber olduk, satır ve sütun raporlarında milyonlarca usd'lık geri dönüşler yarattık. Başlığında KAHVE olan, yüzlerce röportaj, canlı TV ve Radyo yayını, podcast, haber ve etkileşim yarattık doğal olarak sektöre tekil markaların gücünün çok üzerinde imza attık ve en önemlisi bağımsız kahve dükkanları ve markalarının doğrudan İletişimlerini kitleselleşttirdik.
 • Kahve odaklı tasarımlara ve tasarımcılara yer verdik.

Sonuç olarak kahve, sanat, müzik bandında inanılmaz etkinlikler yarattık ve bu güne değin yarım milyondan fazla ziyaretçiye kucak açtık.Bu yarattığımız ekosistem kahve markaları, makina üreticileri, kahve dükkanları, kavurmahaneler, kahve profesyonelleri, ithalatçı ve hizmet yada ürün ihracatçısı markalarımız dahil kahveseverler ile yaşayan, nefes alan dev bir etkinliğe dönüştü.
Her festivali dünyadaki kahve emekçilerinden, baristalarına, komilerine, yatırımcılarına değin teşekkürler ile kapadık. Buna inandık ve desteğe devam dedik.Doğal olarak çok ama çokca içerik olarak taklit etkinliklere ilham verdik. Lakin trendi belirleyen ve yöneten lider marka olmayı başardık. Baş aktörümüz kahve çekirdeği onu ise asla değiştirmedik. Sektör devlerinin gücünü yanımıza alırken sektörün girişimcisi ve bağımsız dükkan ve kavurmahanelerine her zaman büyük olan paydada yer verdik.

İlk günlerde destekleri olmasa eksik olurduk çok ama çok teşekkürler sevgili Ayşin Aydoğdu, Aslı Yaman, Çetin Gürer, Mert Soley, Çağatay Gülabioğlu, Kaan Bergsen, Fatih Topuz, Güvenç Usta, Ibrahim Şimşek ve her aradığımızda hiç hayır demeyen Özkan Yetik, Koray Erdoğdu.İlk günden bu yana hep yanımızda oldunuz, bu destek o kadar değerli ki sağolun ve varolun, Sn. Murat Kolbaşı, Sn. Hakan Göney, Sonat Sonuk, Memet Gürs, Gökmen Sozen, Ferit Özkaşıkcı, Sam Çeviköz, Tuğba Munzur, Kağan İzmirlioğlu, Cenk Girginol ve doğal olarak büyük finansal destekleri ve gönülden kahve sevgileri nedeniyle; Bitexen, Türk Telekom Prime, Hyundai, Bilkent Center, Media Markt, Pınar Süt, Uludağ Su, AO Smith'e, Kütahya Porselen'e, Nestle Turkiye, La Marzocco, Mocca Master, Mahlkonig, La Cimbali, Aeropress, Nestle, HARIO'ya, Chemex, Del Fiano, SCA Türkiye yonetimine ve ekibine, Nilky, Kroom Mutfak'a, Promo Cup, Arcelik, Arzum'a, teşekkürü borç biliriz.

Geçmiş yıllardaki uzun soluklu destekleriyle Axess ve Paşabahçe'ye ve bu sayfalarda göreceğiniz tüm ama tüm markalara ve gülen yüzlerle ellerinde kahveleri ile bizlerle güzel zamanlarını paylaşan harika kahveseverlere en içten saygı ve teşekkürlerimizle.Sektör'ün büyümesi için elimizden geleni yapiyoruz, kahvenin birleştirici gücü bize ilham vermeye devam edecek.Kahveyle kalın, sevgiyle ve sağlıkla kalın.

Hayal Makinası / Dream Sales Machine Ekibi